ریجید ویلچر

فوائد و مزایای ریجید ویلچر

در مقاله قبل ما تعریف ریجید ویلچر را در مقابل ویلچر تاشو بیان کردیم، و در این مقاله فوائد ریجید ویلچر را بیان میکنیم. فوائد و مزایای یک ریجید ویلچر خوب را میتوان از زوایای مختلف همچون فوائد طبی، روحی روانی، و اجتماعی برای یک ویلچرسوار بررسی نمود. در اینجا ما به بعضی فوائد و مزایای ریجید ویلچر بطور خلاصه اشاره میکنیم.

استقلال و اتکاء به خود در کارهای روزمره
انسان بطور فطری طالب استقلال در تمام زمینه ها در زندگی شخصی خود است. بنده بعنوان یک شخص ویلچرسوار میتوانم با قاطعیت بگویم که مسئله استقلال و احتیاج نداشتن و یا کمتر احتیاج پیدا کردن به کمک دیگران در کارهای روزمره یکی از اصول اولیه هر فرد قطع نخاعی است. یعنی همه کسانی که ویلچر جزئی از زندگی آنهاست، ترجیح میدهند در کارهای خود به دیگران وابسته نباشند و یکی از موارد بارز استقلال هنگام رانندگی است. با توجه به سبک بودن ریجید ویلچر، و به آسانی جدا شدن چرخهای بزرگ، این امکان را به ویلچرسوار میدهد که با کمی تمرین به راحتی خودش مستقلا ویلچر را هنگام سوار شدن و یا پیاده شدن، داخل ماشین قرار دهد و یا پیاده نمایید. من خودم یک دلیل زنده برای این مدعا هستم و سالهاست به لطف خدای متعال مستقل هستم و براحتی مسافرتهای درون شهری و حتی راه دور را بدون هیچ واهمه ای به تنهایی انجام میدهم.

طراحی ریجید ویلچر و فیت و قالب بودن ویلچر برای سایز بدن
اصل اولیه طراحی در ریجید ویلچر اینست که کاملا متناسب سایز بدن ویلچرسوار باشد. بهترین مثال در این زمینه، مثال دوختن یک کت و شلوار است. هنگامیکه یک خیاط بخواهد برای یک شخص معینی کت و شلوار بدوزد، کاملا سایزهای آن شخص را بطور دقیق محاسبه و مورد توجه قرار میدهد تا فیت و قالب بدن باشد. برای ساختن ریجید ویلچر هم اینگونه عمل میشود و تمام موارد لازم و ضروری و حتی سلیقه فرد ویلچر سوار مورد توجه قرار میگیرد. بعنوان مثال به موارد زیر اشاره میکنیم:
– عرض ویلچر کاملا باید فیت بدن باشد
– بلندی پشتی ویلچر کاملا باید مناسب باشد
– ارتفاع پاها تا زمین محاسبه میشود بطوری که رانها از لگن تا زانو در زاویه نود درجه باشد
– زاویه باز یا بسته بودن زانوها هنگام نشستن به سلیقه افراد کاملا توجه میشود

خیلی از افراد بخصوص خانمها ترجیح میدهند هنگام نشستن روی ویلچر پاها جمع باشند و زانوها کنار هم قرار گیرند و به اصطلاح قالب بدن اینگونه حفظ شود. بنابراین، ریجید ویلچر را بگونه ای برای این افراد طراحی میکنند که قسمت نشیمنگاه به اندازه کافی وسیع ولی قسمت جلو پاها باریکتر باشد تا بتواند پاها را جمع نگه دارد. درحالیکه در ویلچر تاشو اینگونه طراحی امکان پذیر نیست. توجه داشته باشید که در مبحث طراحی ریجید ویلچر حرف بسیار زیاد است و به این خلاصه نمیشود و باید در مقاله ای دیگر به طور مفصل درباره آن بحث شود.

طبی بودن ریجید ویلچر
سالهاست که در کشورهای آمریکایی و اروپایی کسانی که بطور دائمی از ویلچر استفاده میکنند و ویلچر جزئی از زندگی آنهاست، از ویلچر تاشو استفاده نمیکنند و تنها از ریجید ویلچر استفاده میکنند. پزشکان حاذق میگویند که تنها ریجید ویلچر برای کسانی که هنوز قدرتی در دستانشان دارند مناسب است.

از توضیحات بالا به خوبی درمیابید که چرا یک ریجید ویلچر طبی محسوب میشود. در واقع یک ریجید ویلچر خوب با طراحی عالی، جزئی از بدن ویلچرسوار میشود و به او آزادی عمل بیشتر در حرکت، کارایی بیشتر و قدرت مانور بالایی میدهد. اصل اولیه در ساخت یک ریجید ویلچر اینست که ویلچرسوار بتواند بطور اصولی و در بهترین حالت ممکن فیزیکی بنشیند تا در اثر نشستن در ساعتهای طولانی بدن او آسیب نبیند. بعنوان مثال اگر گفته میشود بلندی پشتی ویلچر باید کاملا مناسب باشد، این بدین دلیل است که، اگر کوتاه باشد نمیتواند کمر را بخوبی ساپورت کند لذا ممکن است شخص احساس کند، اگر تکیه دهد، از عقب میافتد، پس نمیتواند راحت تکیه کند. و همچنین پشتی نباید بلند باشد زیرا شخص را به جلو هل میدهد، در نتیجه شخص هنگام نشستن احساس راحتی نخواهد کرد و لذا دائما با دستهایش خود را نگه میدارد تا تعادلش را حفظ کند. بنابراین در دراز مدت دچار مشکلات گوناگون مانند دست درد، کمر درد، انحراف در ستون فقرات، خستگی سریع و مشکلات دیگر از این قبیل میشود.

طراحی زیبا و جذاب ریجید ویلچر
کمتر کسی میتواند بگوید من به زیبایی اهمیت نمیدهم! این در فطرت بشر است که کشش بسوی زیبایی دارد. یکی از اصولی که طراحان ریجید ویلچر در نظر میگیرند، زیبایی و جذاب بودن آن است. واقعا اکثر ریجید ویلچرها زیبا و وسوسه انگیز هستند و بعضی حتی بیشتر! درحالیکه در طراحی ویلچر تاشو بسیار نادر است که به زیبایی توجه شود.

نکته روحی روانی، و اجتماعی برای ریجید ویلچر
هنگامیکه یک ویلچرسوار در اجتماع ظاهر میشود، دوست ندارد به او به چشم یک فرد ناتوان نگریسته شود و یا حتی گاهی به او به چشم ترحم نگاه شود. ریجید ویلچر بگونه ای طراحی شده که وقتی شخص ویلچری در اجتماع ظاهر میشود، کمتر ویلچر او مورد توجه قرار بگیرد. یعنی وقتی شما در خارج از منزل و در اجتماع با کسی مواجه میشوید، اول شما دیده میشوید و مورد توجه قرار میگیرید، و در مرحله بعد به ویلچر شما توجه میشود. در حالیکه در ویلچر تاشو برعکس این اتفاق میافتد و این یک نکته بسیار مهم و ظریف روحی روانی است که تأثیر بسیار زیادی در زندگی و روحیه ما دارد.

نتیجه گیری:
فوائد و مزایای ریجید ویلچر بسیار زیاد است و ما در این مقاله بطور خلاصه به آن پرداختیم. بنابراین شاید بتوان در یک جمله این بحث را خلاصه کرد:
ریجید ویلچر ساخته شده تا ویلچرسوار راحت و آسوده باشد و سلامتی روحی ورانی، جسمی و اجتماعی او حفظ شود و تمام مزایای آن نسبت به ویلچر تاشو ترجیح دارد.

Previous Post
ریجید ویلچر چیست؟
Next Post
جمع کردن ریجید ویلچر و قرار دادن آن در اتومبیل

No results found.

1 Comment. Leave new

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fill out this field
Fill out this field
Please enter a valid email address.
You need to agree with the terms to proceed

Menu